Povinnosť prezuť vozidlo na zimné pneumatiky v SR ukladá zákon. Povinnosť používať zimné pneumatiky trvá od 15. novembra do 31. marca, ak je na vozovke súvislá vrstva snehu, ľad alebo námraza. V takom prípade môže vodič osobného motorového vozidla toto vozidlo užívať, iba ak má na všetkých nápravách nainštalované zimné pneumatiky.

zima na ceste

zima na ceste

Približne takto vodičov inštruuje zákon. Zdravý rozum a skúsenosti radia prezuť vozidlo približne v období, keď teplota dosahuje 7°C a menej. V období keď je cez deň dajme tomu ešte 15°C, ráno a večer 5°C, berte do úvahy v akej časti dňa vozidlo využívate. Ak jazdíte napríklad do práce skoro ráno a vraciate sa neskoro večer, môžete auto kľudne prezuť. Ak jazdíte intenzívne celý deň, s prezutím ešte počkajte, keďže vyššia teplota Vaším zimným pneumatikám veľmi neprospieva. V takom prípade prezúvajte, keď sa k 7°C blíži priemerná denná teplota.

Hĺbka dezénu a vek zimnej pneumatiky

Zimná pneumatika disponuje inými prevádzkovými vlastnosťami ako letná. Vyplýva to zo zloženia jej zmesi a konštrukcie dezénu. Zmes obsahuje silicu a iné zmäkčovadlá, ktoré zvyšujú priľnavosť a zamedzujú “stvrdnutiu” pneumatiky. Ak si detailne všimnete povrch zimnej pneumatiky, nájdete v dezéne veľa lamiel, ktoré majú “cik-cak” tvarovanie a starajú sa o trakciu a brzdný účinok na klzkom povrchu.

nehoda v zime

nehoda v zime

Čo sa týka hĺbky dezénu, odporúča sa výmena pneumatík, ak je menšia ako 4 mm, zákonom daná minimálna hĺbka dezénu je 3 mm. Vek pneumatiky by nemal byť viac ako 4 roky, teda nemala by absolvovať viac ako 4 sezóny, keďže všetky zmäkčovadlá obsiahnuté v gume strácajú svoju účinnosť. Niektorý výrobcovia prezentujú udržanie vlastnosti pneumatiky počas celej doby jej životnosti. Odporúčame však zvážiť rozhodnutie voziť svoju rodinu v aute s 10 ročnými pneumatikami…Dátum výroby je uvedený na boku pneumatiky za textom DOT vo štvorcifernom formáte. Napríklad označenie 2613 znamená výrobu pneumatiky v 26. týždni roku 2013.

Nehoda na letných pneumatikách Vás môže vyjsť draho

Ak neberieme do úvahy len väčšie riziko a škody spôsobené horšou schopnosťou manévrovania a brzdenia v zime na klzkom povrchu pri použití letných pneumatík, Vašu peňaženku ohrozuje aj riziko nepreplatenia škody alebo jej časti od poisťovne, v ktorej máte uzatvorené PZP (povinné zmluvné poistenie) alebo havarijné poistenie. Teda ak sa preukáže, že nevhodné obutie vozidla viedlo k nehode, je tento nárok vo veľkej miere prípadov aplikovaný.“
Autor: Viktor Habura
Zdroj
: http://blog.superpoistenie.sk/zimne-pneumatiky-povinne

Skvelé veci sa stanú všetkým ktorý sa prihlásia k odberu noviniek
Prihláste sa k odberu noviniek, akcií a zliav.
Chcem novinky
Vyskúšajte, môžete sa kedykoľvek odhlásiť.

Pin It on Pinterest

Zdieľajte

Ak sa Vám pačil obsah, zazdieľajte ho svojim kamošom

Zadať dopyt