Autobatérie pre nákladné a osobné autá

Autobatéria (často nazvaná aj ako akumulátor) je zdroj elektrickej energie v motorových vozidlách. Ak si myslíte, že autobatéria dodáva energiu aj počas bežnej prevádzky auta, tak ste na omyle. Autobatéria dodáva totiž energiu, iba ak je auto v takzvanom kľude. Pre prípad ak motor beží, tak zdrojom energie je alternátor alebo dynamo. V tomto momente je autobatéria nabíjaná.

Údržba autobatérie.

Tu platí staré známe pravidlo a to, že čím častejšie používame autobatériu tým lepšie. Ak sa autobatéria dlhšie nepoužíva, tak dochádza k zatvrdnutiu (PbSO4). Jednoducho povedané narastá vnútorný odpor = zníženie vodivosti = zníženie napätia a prúdu dodávaného akumulátorom. Ako to spoznáme? Veľmi jednoducho, pretože na elektródach sa vytvárajú biele lesklé škvrny.
Autobatériu nabíjame v dobre odvetraných priestoroch a to z dôvodu, že počas nabíjania sa uvoľňuje vodík a kyslík. Manipulácia s ohňom pri nabíjaní autobatérii sa neodporúča. Nabíjame jednosmerným prúdom s rovnakým napätím, ako má autobatéria. Batérie je potrebné kontrolovať (hladinu elektrolytov), poprípade ak to je potrebné doliať destilovanú vodu.

Životnosť autobatérií.

Ak nedôjde k fyzickému narušeniu obalu autobatérie, tak životnosť sa pohybuje medzi štyrmi až šiestimi rokmi. Samozrejme tieto údaje sú platné pri ideálnych podmienkach používania a údržby autobatérií. Batéria je úplne poškodená a nedá sa znova nabiť, ak sa články vybijú pod hodnotu 1,75 V. Reálna aktuálna životnosť autobatérií sa pohybuje od troch do štyroch rokov. Dnešné autobatérie sú oveľa viac namáhané a preto sa znižuje ich životnosť.
V zime je autobatéria najviac namáhavá a preto je nutné jej stav častejšie kontrolovať. Hlavne je nutné ju skontrolovať po prvých chladnejších nociach, keď Vám auto už ťažšie štartuje.

autobatéria akumulátory

autobatérie je nutné ekologicky likvidovať

Autobatéria = nebezpečný odpad !

Autobatérie je nutné ekologicky likvidovať! Buď sa odovzdajú v predajniach nových autobatérií, alebo sa dajú predať firmám, ktoré sa recykláciou kovov zaoberajú.

Autobatéria = dobrý zdroj olova.

Ako udržať životnosť autobatérií?

V našich vozidlách sú najbežnejšie používané olovené autobatérie s elektrolytom. Životnosť takýchto autobatérií predĺžime pravidelným dolievaním destilovanej vody tak, aby jej hladina siahala 10 mm nad dosky. Stále častejšie používané moderné gélové autobatérie fungujú na podobnom princípe, ale elektrolyt má u týchto typov autobatérií gélovú formu.
V ďalšom článku si predstavíme typy a hlavné rozdelenie autobatérií a taktiež postup výmeny autobatérie.

Zaujímavé video ako funguje autobatéria a ako ju udržať v dobrej kondícii.

Skvelé veci sa stanú všetkým ktorý sa prihlásia k odberu noviniek
Prihláste sa k odberu noviniek, akcií a zliav.
Chcem novinky
Vyskúšajte, môžete sa kedykoľvek odhlásiť.

Pin It on Pinterest

Zdieľajte

Ak sa Vám pačil obsah, zazdieľajte ho svojim kamošom

Zadať dopyt