Aditívum

Určite už poznáte, alebo aspoň ste započuli o prímesiach do pohonných hmôt. V krátkosti ide o zlepšenie vlastností palív v motorových vozidlách. Aditíva rozdeľujeme do 2 skupín. Do prvej spadajú aditíva z prvovýroby. To znamená, že všetci distribútori si miešajú vlastné aditíva do palív a tak sa kvalitatívne odlišujú od seba. V druhej, pre nás zaujímavejšej kategórie patria aditíva, ktoré sú voľne dostupné a vie si ich primiešať každý sám. Rozdeľujú sa do dvoch základných variant podľa ročného obdobia a to letné aditíva a zimné aditíva. Medzi motoristami sú zimné aditíva častejšie využívané a to z dôvodu pôsobenia zimných mesiacov na palivo a celkový palivový systém, motor.

aditívum sa používa pred tankovaním

aditívum sa používa pred tankovaním

Ručička teplomera ukazuje teploty pod nulou a vozidlo ťažšie štartuje. Motor vydáva rezký zvuk, niekedy aj klepanie (hlavne pri dieselových motoroch) a vy sa čudujete, keďže ešte pred mesiacom bolo všetko v poriadku. Vozidlo sa ťažšie pohýna a dokonca aj priemerná spotreba je vyššia.
V tomto prípade Vám môže pomôcť aditívum. Dôležité je správne zriedenie s palivom. Po pár dňoch by sa mali prejaviť prvé výsledky. Samozrejme, ak máte mechanické poškodenie, poškodený motor alebo je nutné vymeniť pokazený náhradný diel za nový, tak aditívum Vám v žiadnom prípade vadu neodstráni. V tomto prípade Vám odporúčame sa zastaviť u nás v servise, kde po odbornej prehliadke Vášho motorového vozidla zistíme možnú príčinu.

Ilustračné videá pre lepšie pochopenie potreby aditív v palive.

Pravidelným pridávaním aditív do pohonných hmôt výrazne predĺžite životnosť motoru vášho vozidla. Aditíva v letnej a zimnej verzii zvyšujú ketanové, octánové číslo, ktoré zlepšuje spaľovanie nafty a súčasne dochádza ku zníženiu spotreby. Aditíva chránia motor pred negatívnymi účinkami bio-zložiek, ktoré obsahuje každé palivo. Protikorózne funkcie chránia palivové čerpadlo pred poškodením a udržujú čisté vstrekovacie trysky, čím sa prispieva k predĺženiu životnosti, nie len motoru, ale celého palivového systému. Zimné aditívum oproti letnej verzii obsahuje takzvaný depresant, ktorý znižuje bod tuhnutia nafty pri nízkych teplotách až o 5 °C. Vďaka použitiu zimného aditíva sa potlačí aj penivosť paliva v celom palivovom systéme.   

Aplikácia aditív

Zimné aditívum sa aplikuje do nafty. Dávkuje sa v pomere 1:1000 (zn. VIF SUPER DIESEL ADITIV) do nádrže vozidla pred tankovaním. Dotankovaním nádrže dochádza k premiešaniu aditív s naftou. 

V ďalšej časti si predstavíme aditíva, ktoré sú dlhodobo na popredných priečkach v nezávislých testoch a opíšeme aj presný postup ako aditíva správne ekologicky likvidovať. Máte sa načo tešiť!

Skvelé veci sa stanú všetkým ktorý sa prihlásia k odberu noviniek
Prihláste sa k odberu noviniek, akcií a zliav.
Chcem novinky
Vyskúšajte, môžete sa kedykoľvek odhlásiť.

Pin It on Pinterest

Zdieľajte

Ak sa Vám pačil obsah, zazdieľajte ho svojim kamošom

Zadať dopyt