Zaistite si maximálnu životnosť pneumatík

Stav vašich pneumatík je kľúčový pre jazdnú bezpečnosť. Dodržiavaním týchto piatich zlatých pravidiel si môžete zaručiť maximálnu životnosť a bezpečnosť svojich pneumatík.

  1. Kontrolujte pravidelne tlak hustenia svojich pneumatík. Rôzne hodnoty tlaku vzduchu v jednotlivých pneumatikách namontovaných na vašom vozidle majú negatívny vplyv na jazdné vlastnosti vozidla a spôsobujú nerovnomerné opotrebovanie pneumatík.
  2. Meňte pozíciu svojich pneumatík medzi prednou a zadnou nápravou po každých 5 000 až 10 000 prejdených kilometrov, pretože pneumatiky sa na rôznych pozíciách opotrebovávajú odlišne. Nezabudnite pri výmene pneumatík skontrolovať ich tlak hustenia.
  3. Skontrolujte, či sú vaše pneumatiky namontované v súlade so smerom otáčania, ktorý je naznačený na bočnici pneumatiky. Pokiaľ sú pneumatiky namontované v rozpore so stanoveným smerom otáčania, nebudú ich jazdné vlastnosti vo všetkých podmienkach optimálne. Pripomíname Vám, že pneumatiky môžu byť smerové alebo asymetrické. Smerová znamená, že má na boku označený správny smer chodu pneumatiky šípkou —> a má jednosmerný vzor. Asymetrická pneumatika má dvojsmerný vzor a označenie je na jednej strane INSIDE – vnútorná strana pneumatiky (smeruje dnu k blatníku) a OUTSIDE – vonkajšia strana (smeruje von od blatníka). Každá strana asymetrickej pneumatiky má špeciálnu funkciu. Viac o asymetrických pneumatikách si napíšeme v ďalšom špeciálnom článku zameranom presne iba na tieto pneumatiky.
  4. Jazdite plynule. Prudké brzdenie a preklzy skracujú životnosť pneumatík, čo platí predovšetkým pri hrotovaných pneumatikách. Prudké brzdenie a prudké zrýchlenie nielenže opotrebúvajú pneumatiky, ale zhoršujú aj celkový technický stav vozidla. Technický stav Vášho vozidla si môžete dať skontrolovať v našom servise, kde Vám vystavíme formulár v akom stave sa nachádza vozidlo a čo je potrebné poprípade opraviť, pre Vašu bezpečnú a plynulú jazdu. 
  5. Pri výmene pneumatík skontrolujte, či vaše staré pneumatiky nie sú nerovnomerne opotrebované. Správne namontované a udržované pneumatiky sa opotrebovávajú rovnomerne. Pokiaľ vaše pneumatiky vykazujú známky nerovnomerného opotrebovania, nechajte si skontrolovať geometriu vozidla a pneumatiky si nechajte namontovať a vyvážiť odborníkom.tlak pneumatik

Prvý obrázok nám ukazuje optimálny tlak v pneumatike. V tomto prípade sa rovnomerne zodiera celá plocha behúňa. Obrázok uprostred nám zobrazuje podhustenú pneumatiku. Vidíme že najvias sa zodierajú kraje behúňa a nie len to, ale aj sa lámu od veľkého zaťaženia boky pneumatiky. Posledný tretí obrázok nám znázorňuje prehustenú pneumatiku. To znamená, že v pneumatike je až natoľko veľa vzduchu, že jej vytláča stred behúňa a tak dochádza k jej výraznému opotrebeniu. 

 

Skvelé veci sa stanú všetkým ktorý sa prihlásia k odberu noviniek
Prihláste sa k odberu noviniek, akcií a zliav.
Chcem novinky
Vyskúšajte, môžete sa kedykoľvek odhlásiť.

Pin It on Pinterest

Zdieľajte

Ak sa Vám pačil obsah, zazdieľajte ho svojim kamošom

Zadať dopyt