Kontrolujte tlak hustenia vašich pneumatík

podhustená pneumatika

úplne vypustená pneumatika

UPOZORNENIE! Tlak hustenia musí byť vždy meraný pri studených pneumatikách! Okolitá teplota má významný vplyv na tlak vzduchu v pneumatikách. Teplota v teplej garáži môže byť až o 30 °C vyššia než vonku. Pokiaľ je tlak vzduchu v pneumatikách meraný v garáži, bude príliš nízky pre vonkajšie teploty. Napríklad: teplota v garáži je 20 °C, zatiaľ čo vonku je -10 °C. Pokiaľ je tlak vzduchu v pneumatikách upravovaný v garáži, musí byť o 0,3 baru vyšší, než je jeho odporúčaná hodnota, aby hustenie pneumatík vyhovovalo vonkajším teplotám. Vplyv vonkajšej teploty na tlak vzduchu v pneumatikách pre osobné vozidlá je približne 0,1 baru na 10 °C. Okrem správneho tlaku hustenia by mali vodiči zaručiť, že smerové pneumatiky sú namontované na ich vozidlo v správnom smere otáčania. Ten je naznačený šípkou na bočnici. Aby sa predĺžila životnosť pneumatík, mala by sa pozícia pneumatík medzi prednou a zadnou nápravou meniť po každých 5 000 až 10 000 prejdených kilometrov. Vďaka tomu sa pneumatiky budú opotrebovávať rovnomernejšie a zmenšia sa rozdiely v ich opotrebovaní.

Odporúčame, aby ste sa v priebehu prvých 500 kilometrov jazdy so zimnými pneumatikami M+S vyhýbali prudkému zrýchľovaniu a brzdeniu. Plynulé brzdenie predlžuje životnosť hrotov: hroty sa bezpečne usadia na správne miesto.

pneuservis tlak pneumatik

  správny tlak           podhustená-dere boky     prehustená-dere stred

  1. Jazdné vlastnosti a bezpečnosť

Len správne nahustená letná pneumatika alebo zimná pneumatika zaisťuje optimálny kontakt celého behúňa s vozovkou. Treba brať ohľad na parametre a rozmery pneumatík.Tlak má tiež vplyv na dĺžku brzdnej dráhy, stabilitu a ovládateľnosť. Nadmerné hustenie má negatívny dopad na tlmiče a taktiež klesá jazdný komfort. Naopak pri podhustených pneumatikách sa zvyšuje riziko defektu a klesá kilometrický výkon pneumatiky (klesá jej životnosť).

  1. Hustenie a životnosť pneumatík

O 20 % prehustená pneumatika znamená pokles životnosti o 10 %, pričom sa opotrebováva hlavne stred behúňa. Ppneumatika, ktorá je naopak o 30 % podhustená, klesá jej životnosť dokonca o 50 % a v tomto prípade prebieha značné opotrebovanie okraja behúňa.

  1. Spotreba

S podhustenými pneumatikami rastie spotreba až o 20 % (vplyvom väčšieho valivého odporu). Napríklad pri prevádzke nákladných súprav sa môže jednať o stratu rádovo tisíciek Eur ročne.

Kde hľadať údaje o správnom tlaku?

Výrobca ich uvádza v návode k údržbe vozidla. Môžete ich nájsť aj na vnútornej strane palivovej nádrže (napr. Škoda Octavia) alebo na stlpiku dverí (napr. B-stĺpik vozidla Volvo V40). Meranie tlaku sa robí v zásade na “studených” pneumatikách.

Skvelé veci sa stanú všetkým ktorý sa prihlásia k odberu noviniek
Prihláste sa k odberu noviniek, akcií a zliav.
Chcem novinky
Vyskúšajte, môžete sa kedykoľvek odhlásiť.

Pin It on Pinterest

Zdieľajte

Ak sa Vám pačil obsah, zazdieľajte ho svojim kamošom

Zadať dopyt